Beauceron

Země původu: Francie

Původní využití: pastevecký a hlídací pes

image008

Vnější znaky

Tělo: Beauceron má pevnou, svalnatou, ne však hrubou stavbu těla. Jeho tělesné proporce jsou harmonicky vyvážené, nikde mu nic nechybí, ani nepřebývá. Hřbet má rovný, bedra jsou široká a silná. Záď se mírně svažuje k nasazení ocasu, který je nošen nízko a sahá alespoň k hlezenním kloubům. Je mírně prohnut do tvaru písmene J. Hruď je hluboká a široká, hrudní kost je umístěna nízko. Lopatky jsou šikmé a dlouhé. Končetiny jsou rovné, stehna svislá, lýtka ubíhají mírně dozadu. Silné a nízko umístěné hlezenní klouby jsou dobře zaúhlené. Tlapky jsou okrouhlé a silné. K nápadným a významným plemenným znakům patří dvojité paspárky na vnitřní straně zadních končetin, blízko u tlapek.

Hlava: Hlava je dlouhá a suchá. Má ploché nebo lehce zaoblené čelo, stop je mírný. Rovný hřbet, nos se mírně svažuje k čenichu; při pohledu ze strany je rovnoběžný s lebeční kostí. Čenich není špičatý ani těžký, pysky jsou suché, dobře pigmentované, přiléhavé. Vysoko nasazené uši jsou svěšené, ne však těsně u hlavy. Jejich délka se rovná polovině délky hlavy. Kulaté oči nesmějí být umístěny v hlavě šikmo, víčka mají lehce mandlový tvar. Beauceroni musí mít otevřený pohled. Úplný chrup je silný a bílý.

image010 Artur Le Coeur Pur
11201164_10153330866664933_6305659258810172352_n Elion Le Coeur Pur

 

Kohoutková výška:

Psi měří 65 – 70 cm, feny 61 – 68 cm. Odchylky 2 cm směrem nahoru a 3 cm směrem dolů od stanové výšky jsou přípustné.

Hmotnost: podle výšky a pohlaví se hmotnost pohybuje mezi 30 – 50 kg.

Srst: krátká, tuhá, přiléhavá krycí srst s delšími chlupy na slabinách, spodní části těla a ocase. Podsada je velmi krátká a měkká.

Barvy: U plemene se uznávají dva barevné typy. První tvoří černá s pálením (black and tan). Tito psi jsou černí s tříslovými znaky nad očima, po stranách čenichu a na tvářích (neprobíhají však až k uším), na prsou (nejlépe dva znaky), na krku a na spodní straně ocasu. Směrem od prstů má alespoň třetina nohou tříslovou barvu. Několik bílých chlupů na hrudi je povoleno, avšak znak o velikosti 5 cm2  již znamená diskvalifikaci. Druhým typem je tzv. harlekýn, šedočerná s pálením (black and tan merle – harlekýn). Srst je černá s šedými skvrnami a má tříslové znaky, předepsané stejně jako předchozí typ. U štěňat jsou šedé znaky světlejší než u dospělých jedinců. Oči jsou u obou typů zbarvení nejlépe tmavohnědé, nesmějí však být světlejší než barva lískových oříšků. Podsada barvy myší šedi nikdy nesmí prosvítat přes krycí srst. Drápy musí být černé.

image012 
Ashaka a Azira Le Coeur Pur
 
Ashaka Le Coeur Pur

Vlastnosti

Povaha: Beauceron je odvážný a velmi inteligentní. Střežení rodiny, domu a majetku na sebe bere s naprostou samozřejmostí. Je ostražitý a má sportovního ducha, rád pracuje pro svého pána. K jeho vlastnostem patří věrnost a silné pouto k pánovi a členům rodiny. Je tvrdý, někdy trochu nezávislý a dominantní, proto potřebuje skutečného pána. Srst jej chrání před vlivy počasí. Lze jej bez problému chovat v kotci, pokud se mu projevuje dostatečný zájem a má možnost pohybu.

Společenská charakteristika: Uvykne-li si beauceron již v mládí na společenství koček a domácích zvířat, vychází s nimi později dobře. Také s dětmi se snáší dobře, avšak velmi malé, neposedné děti pro něj nejsou ideální společností. Ve vztahu k jiným psům se pes beaucerona může chovat dominantně. Rozhoduje zde míra jeho zespolečenštění a výchova. Tento pes má v sobě zakódovanou nedůvěru k neznámým lidem, pokud však pán řekne, že je vše v pořádku, akceptuje to.

Soužití

image006 image014

Péče: Srst beaucerona nevyžaduje přílišnou péči. Občas ji vykartáčujte, především v době línání. Drápy udržujte krátké.

Výchova: Pro vyváženou výchovu mladého beaucerona je nutná důslednost, jednoznačnost a laskavost, mnoho pohybu a kontakt s jeho pánem. Není-li mu něco z toho dopřáno, stane se z něj neurotický nebo agresivní pes. Věnujte mnoho času seznamování psa s jinými lidmi, dětmi, psy a jinými zvířaty v nejrůznějších situacích. Pokud se vám podaří úspěšně provést vašeho psa touto důležitou životní fází, odměnou vám bude vyrovnaný jedinec, který bude po zbytek svého života reagovat dobromyslně a se sebedůvěrou na nejrůznější podněty.

Pohyb: Plemeno se nespokojí s tím, když třikrát denně obejde domovní blok. Tito psi musí mít kromě zdravotních procházek možnost pravidelně se vyběhat a vydovádět. V podstatě jsou pro ně vhodné téměř všechny možnosti tělesného pohybu, ať už je to aportování, běh vedle kola či dlouhé procházky ve volné přírodě.

Možnosti využití: V zemi svého původu se beauceron používá mimo jiné k záchranářským pracím a stopování.image018image020